Neden Çocuk Yılı?

“Bu yılın bizler için çok büyük anlamı var. ‘’Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözüyle bundan tam 100 yıl önce; tarihimizin en büyük savaşını verdiğimiz Ulusal Kurtuluş mücadelemizin tam ortasında, Büyük Millet Meclisi’ni kuran ve yetkiyi halka veren Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün demokrasiye bakışını, ulusal egemenliği her şeyin üzerinde tutan anlayışını görüyoruz. Cumhuriyeti ilan etmeden önce; çevresindekilerin isterseniz padişah ve hatta halife olabilirsiniz önerilerini elinin tersiyle iten; “Giriştiğimiz büyük işlerde, milletimizin yüksek kabiliyet ve yüksek sağduyusu başlıca rehberimiz ve başarı kaynağımız olmuştur.” diyerek halkımıza olan inancını her fırsatta dile getirdiğini ve bunun sonucunda laik, demokratik, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran bir anlayışın bizleri bugünlere getirdiğini görüyor ve yaşıyoruz.

En değerli varlıklarımız çocuklarımız

Ulu Önder Atatürk; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulduğu 23 Nisan gününü çocuklarımıza armağan etmiş ve o gün ‘Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ olarak ilan edilmiştir. Çocuklarımızı geleceğimizin teminatı olarak gören, ‘Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, Onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır’ diyerek çocuklara verdiği değeri vurgulayan Ata’mızın yolunda bizlere düşen de; en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı korumak, onların iyi bireyler olarak yetişmelerini sağlayacak olanakları yaratarak, geleceğimizi sağlam temeller üzerine inşa etmektir.

Bu duygularla; yeni yılınızı kutluyor, yeni yılın kentimize ve ülkemize sağlık, mutluluk, huzur ve refah getirmesini diliyorum. Sözlerimi yine Ata’mızın çocuklara seslenişi ile bitirmek istiyorum. “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz. 2020 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Yılımız Kutlu Olsun…”

LÜLEBURGAZ BELEDİYE BAŞKANI DR. MURAT GERENLİ

2016 yılından bu yana her yıl belirli bir tema belirleyen Lüleburgaz Belediyesi 2016 yılını “Kadın Yılı”, 2017 yılını “Bisiklet Yılı”, 2018 yılını İnovasyon ve Tasarım Yılı” ve 2019 yılını “Atatürk’ü Anlama, Anlatma ve Gençlik Yılı” ilan etmişti. Lüleburgaz Belediye Meclisi 12.04.2019 tarihinde aldığı kararla, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün: “Küçük hanımlar, küçük beyler sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız.

Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.” sözleri ışığında hareket etti. Bu doğrultuda alınan kararla, çocuklara misyonlarını hatırlatmak, bugünün çocukları yarının büyüklerine, çağdaş değerler ile üzerine düşenin en iyisini yapma, gayret ve azmin farkındalığını yaratmak amacıyla 2020 yılını “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Yılı” ilan etti.