ÇOCUKLARIN SOKAĞI

 

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) tarafından 2014 yılında başlatılan ‘Çocuk Dostu Şehirler‘ projenin ulusal koordinasyonunda, İçişleri Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölgesel Teşkilatı ve Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi yer aldı. Lüleburgaz Belediyesi, IKEA ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi’nin finansman desteğiyle yürütülen “Çocuk Dostu Şehirler” projesinde paydaş olarak yer aldı.

Projenin amaçlarından biri olan, çocukların ihtiyaçlarına yönelik politikalar ve programlar tasarlamak, çocukların oyun ve gelişim haklarına erişimlerini sağlamak amacıyla kentsel alanlarda çocuk dostu mekânlar yaratmak gayesi doğrultusunda, Yeni Mahalle Özbek 1. Sokak’ta “Çocuk Sokağı” projesi hayata geçirildi.

Çocuklar karar verdi

Çocuk Dostu Şehir olan Lüleburgaz’da mevcut 15000 çocuğumuz için UNICEF ve IKEA ortak projesi olarak düzenlenen, çocukların görüş ve önerileri doğrultusunda çocuklar için özel düzenlemeyle kullanımlarına sunulan ‘Çocuk Sokağı’nda etkinlikler başladı. Çocuk Sokağı, çocukların unutulmaya yüz tutmuş oyunları yeniden oynayabilecekleri, oyunların yanı sıra sergi, gösteri gibi çeşitli etkinlikleri de gerçekleştirebilecekleri, çocukların özgürce ve güvenli bir şekilde oyun oynayabileceği bir sokak haline getirildi.

UNICEF ve IKEA hibe etti

UNICEF ve IKEA’nın malzeme satın alımı ile hibe desteğinde bulunduğu proje kapsamında; ses-ışık-sahne sistemi, çöp kovası, banklar, çocuk çadırları, bahçe setleri, masa, sandalye, ressam sehpası vb. materyaller Lüleburgaz Belediyesi’ne hibe edildi.

Projenin amacı

Projenin amaçları; “Çocukların ihtiyaçlarına yönelik politikalar ve programlar tasarlamak, çocukların Oyun ve gelişim haklarına erişimlerini sağlamak amacıyla kentsel alanlarda çocuk dostu mekanlar oluşturmak” olarak belirlenmiştir. 2 Ekim 2015 tarihinde UNICEF ve IKEA temsilcileri ile Lüleburgaz’da toplantı organize edilmiştir. Proje amacının gerçekleştirilmesine ilişkin Yeni mahalle Özbek 1. Ara Sokak ’Çocuk Sokağı’ olarak düzenlenmiştir. Projede asıl olan, çocuklara ait sokaklar kurarak buralarda onların istek ve arzuları doğrultusunda, hem eğlenip hem de öğrenebilecekleri çocuk dostu mekanlar kurmaktır.

ÇOCUK SOKAĞI’NDA GERÇEKLEŞTİRİLEN ETKİNLİKLERİMİZ

Kentli Çocuk Yıldızlar Altında

Yaz Tatili Masal Dinletisi